Lokaty bankowe Jedną z najpopularniejszych możliwości jakie daje bank w kwestii oszczędzania, są lokaty bankowe. Ich wybór jest prawdziwie różnorodny, dlatego łatwo można znaleźć dla siebie odpowiednią propozycję. Wybierając lokatę bankową, warto zwrócić uwagę na jej oprocentowanie, bo to jest najważniejsza kwestia. Należy też zwrócić uwagę na to, czy oprocentowanie jest podane w kwestii miesiąca czy roku, bo to istotna różnica. Modne stały się lokaty krótkoterminowe, jednodniowe, miesięczne, kilku miesięczne. Jednak mimo, że są one bardzo wygodne, bo pieniądze można z nich wyciągnąć w każdej chwili, to zysk z nich zbyt wysoki nie jest. Jeśli zaś chodzi o lokaty długoterminowe, to ich minusem jest to, że pieniądze które na nich się znajdują, są zamrożone przez cały okres trwania lokaty i nie można ich ruszyć. Jednak ich oprocentowanie jest bardzo korzystne i można na nich sporo zarobić.

Warto też zwrócić uwagę na fundusze inwestycyjne, które pozwalają klientowi banku bardzo korzystnie zainwestować jego środki finansowe. Fundusze te są bardzo różnorodne, jedne są bardziej ryzykowne, inne mniej. Popularne stały się fundusze inwestycyjne, które po części mają charakter lokaty. Polegają one na tym, że część pieniędzy jest przeznaczona do inwestowania i można je pomnożyć, bądź też je stracić. A część pieniędzy jest bezpiecznie ulokowana i nie grozi nam ich utrata. Fundusze inwestycyjne pozwalają oszczędzać na wysoki procent, dlatego można na nich bardzo dużo zarobić. Jednak zawsze należy brać pod uwagę ryzyko, że pieniądze te się straci.

Obligacje Jeśli ktoś lubi spokojne oszczędzanie, które nie będzie niosło za sobą żadnego ryzyka, może się zdecydować na zainwestowanie w obligacje Skarbu Państwa. To propozycja dla osób oszczędnych i szukających ofert inwestycyjnych, które są w pełni bezpieczne. Oszczędzanie z obligacjami, polega na tym, że Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Finansów, nabywa od klienta papiery dłużne, które potwierdzają pożyczkę, jaką ten mu udziela. Skarb Państwa musi oddać zaciągniętą pożyczkę, wraz z narośniętymi odsetkami w ściśle określonym terminie. Można wyróżnić obligacje 2-, 3-, 4-, 10-letnie. Osoba, która inwestuje w obligacje, ma zawsze pewny zysk i to, że pożyczka wraz z odsetkami, będzie jej zwrócona. Dlatego ta forma oszczędzania, cieszy się coraz większą popularnością wśród ludzi w każdym wieku, bo zawsze jest korzystna i opłacalna.