Kredyty gotówkowe z oprocentowaniem stałym - porównanie
Przez admin w środa, kwiecień 17 2019, 12:49 - Permalink
Kredyty gotówkowe są bardzo popularne w ostatnich latach. Jednak posiadacze kredytów gotówkowych ze zmiennym oprocentowaniem muszą żyć ze świadomością ryzyka, że kredyt niestety może podrożeć. Alternatywą dla tego rozwiązania są kredyty gotówkowe ze stałym oprocentowaniem, a znajdziesz je między innymi na tym portalu, znajdziesz tam także inne typy kredytów, sprawdź na 17bankow.com znajdziesz ranking kredytów hipotecznych.
Zmienne stawki zwykle bazują na stopie procentowej WIBOR…
Wszystkie kwestie dotyczące rodzaju oprocentowania a także zasad jego aktualizacji muszą zostać dokładnie opisane w umowie kredytu gotówkowego. Zasady naliczania odsetek sa zawarte zarówno w umowie jak i w regulaminie. Jeżeli przeanalizujemy ogólnodostępne regulaminy różnych banków okaże się, że zmienne oprocentowanie kredytów jest bardzo podobne podobnie. Stanowi ono sumę zmiennej stopy procentowej (WIBOR) oraz stałej marży. Główna różnica polega na tym, że stopa procentowa przy pożyczkach gotówkowych bywa aktualizowana częściej nawet co miesiąc, a marża kredytu jest wyższa z uwagi na większe ryzyko banku.
Bez względu na rodzaj stawki oprocentowania kredytu gotówkowego, jej poziom nie będzie przekraczał odsetek maksymalnych które są wyznaczone na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Umowy oraz regulaminy kredytów ze zmiennym oprocentowaniem zawierają zawsze odpowiednie klauzule informujące, że poziom odsetek nie przekroczy kodeksowego maksimum.
Stała stawka wydaje się najlepszym rozwiązaniem …
Wydawać by się mogło, że obecnie kredyty gotówkowe ze stała stopą procentową stanowią lepszy wybór. Posiadacze tych pożyczek zyskują gwarancję stało i niezmiennego poziomu raty. Jak się okazuje kredyty gotówkowe ze stałym oprocentowaniem nie są wyraźnie „droższe” od kredytów opartych na zmiennej stawce.
Posiadaczy „zmiennych” kredytów czeka niepewność
Osoby które spłacają kredyty ze zmiennym oprocentowaniem w każdej chwili powinny być gotowe na zdecydowanie większe ryzyko niż w przypadku stałej stawki. Jak się okazuje w 2019 r. takie osoby będą musiały zdecydowanie uważniej niż dotychczas śledzić doniesienia medialne. Taka sytuacja wynika przede wszystkim z faktu, że podwyżka stóp procentowych NBP która podnosi również stopę WIBOR i raty wielu kredytów jest możliwa przed upływem następnych 12 miesięcy. Powinniśmy również zdawać sobie sprawę, że cały czas obserwujemy zamieszanie z międzybankową stopą WIBOR, a to od niej zależy zmienne oprocentowanie setek tysięcy kredytów także kredytów gotówkowych. Sposób wyliczania wspomnianej wcześniej stopy która odzwierciedla oprocentowanie pożyczek udzielanych sobie przez banki, niestety jak się okazuje nie odpowiada nowym unijnym przepisom. Właśnie z tego też powodu zasady obliczania WIBOR-u trzeba odpowiednio zmienić do 1 stycznia 2020 r. bądź też wprowadzić na to miejsce odpowiedni wskaźnik. Jeżeli nie uda się na czas wdrożyć w życie wszystkich potrzebnych zmian, to nie można wykluczyć sytuacji, że po 1 stycznia 2020 r. zmienne stawki oprocentowania kredytów będą uzależnione przede wszystkim od stopy referencyjnej NBP.